Album Twarze Muzyki jako odmienne spojrzenie na twórców

album

Album Twarze Muzyki jest ukoronowaniem 33 lat pracy z muzykami. Większość zdjęć znajdujących się w nim powstała w latach osiemdziesiątych. Andrzej Tyszko udokumentował muzyczną stronę burzliwego okresu w Polsce. Zdjęcia powstały w tradycyjnych technikach. Przy tworzeniu wielu z nich autor zastosował metodę malowania światłem. Technika ta daje fotografii, jak żadna inna, niezwykłą malarskość i jest bardzo atrakcyjna wizualnie.

Muzycy w obiektywie Andrzeja Tyszko

Przez lata pracy Andrzej Tyszko sfotografował bardzo wielu artystów.  Każda sesja była inna. Inny był pomysł, inne światło, inny nastrój. Najważniejsze było ukazać oryginalność i wyjątkowość muzyka. Jedną z częściej fotografowanych przez Andrzeja Tyszko artystek była Kora. Przez 30 lat znajomości, pracowali ze sobą kilkanaście razy. Podczas tych sesji powstało bardzo wiele niezwykłych fotografii wykorzystywanych na plakatach lub okładkach płyt.

Jeszcze ważniejszym artystą, z którym Andrzej Tyszko pracował przez wiele lat, był światowej klasy trębacz jazzowy, Tomasz Stańko. Artyści przyjaźnili się i bardzo często ze sobą pracowali. Przez 35 lat powstało mnóstwo wspaniałych portretów tworzących obecnie pokazywaną w galeriach odrębną wystawę: Tomasz Stańko w fotografii Andrzeja Tyszko. Wystawa w niezwykły sposób ukazuje upływający czas i rozwój obu artystów.

Innymi muzykami, którzy byli wielokrotnie przedstawiani na fotografiach, byli m.in. Stanisław Sojka, Kayah, Tadeusz Nalepa, Marek Piekarczyk, Maciej Maleńczuk, Ewa Bem, Tomasz Szukalski czy Zbigniew Namysłowski oraz zespoły: Maanam, Lombard, Kombi, Lady Pank, Oddział Zamknięty czy T.Love. Niektórzy z artystów już zmarli, ale dzięki pracy Andrzeja Tyszko, cały czas są jak żywi, na wspaniałych fotografiach. Album Twarze Muzyki jest hołdem dla tych wyjątkowych muzyków.

W jaki sposób Andrzej Tyszko przedstawia artystów?

Artyści ukazani na zdjęciach w latach osiemdziesiątych byli z racji przeciwstawianiu się komunie, buntownikami. Poprzez muzykę demonstrowali swoją odrębność. Muzycy w latach 80 byli głosem młodego pokolenia. Ten bunt i ogromną dawkę emocji, która rozpierała artystów, udało się uchwycić Andrzejowi Tyszko na portretach i zdjęciach grupowych. Portretowane osoby były przedstawiane jako ludzie z charakterem, wyrazem, a na zdjęciach zespołów każdy jego członek był przedstawiany jako odrębna osobowość.

Andrzej Tyszko pokazywał znacznie więcej niż tylko wygląd artystów. Każde zdjęcie jest wynikiem połączenia pracy dwojga artystów — muzyka i fotografa. Dzięki temu na fotografiach zostały uchwycone wyjątkowe szczegóły i emocje.

Każdy oglądający zdjęcia zobaczy w nich coś innego. Fotografie Andrzeja Tyszko są wielowymiarowe, przedstawiają to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.